Sytuacje, gdy nie możemy korzystać z pomocy profesjonalisty bywają różne. Czasem informację o toczącym się postępowaniu otrzymujemy w ostatniej chwili, zdarza się również, że mimo wniosku nie otrzymujemy pomocy z urzędu, a czasem po prostu sądzimy, że sami sobie damy radę.

 

Pomimo różnych motywów nasze działania w sprawie powinny być skrupulatne i sumienne. Nie trzeba mieć żadnej wiedzy prawnej by przestrzegać kilku zasad, które pomogą nam zwiększyć szanse na końcowy sukces.

 

  1. Pilnuj dokumentacji i terminów

Pamiętaj, że toczące się postępowanie bazuje na przepisach, które wyznaczają konkretne terminy na aktywność danej strony. W szczególności ma to znaczenie przy formułowaniu środków zaskarżenia, które składne po terminie, są przez Sądy odrzucane. Warto odnotowywać wpływ dokumentacji poprzez zapisanie daty odbioru pisma w prawym górnym rogu pisma.

 

 2. Zapoznawaj się z dokumentami

Oczywiście, że nie mając wiedzy prawnej nie zawsze będziesz w stanie podjąć adekwatne działania. Nie zmienia to faktu, że np. pod postanowieniem o umorzeniu dochodzenia znajduje się informacja o 7-dniowym terminie do złożenia zażalenia. Musisz kontrolować te daty, bowiem przywracanie terminów jest niezwykle trudne.

 

 3. Zrób to sam

Pisanie pism procesowych w postępowaniu karnym przez podmiot nieprofesjonalny można w praktyce sprowadzić do tego, że pismo powinno oddawać w sposób jasny Twoją wolę. Nawet jeśli w tytule nie ma słowa ,,Zażalenie” to pismo oddające swą treścią fakt, że nie zgadzasz się z zaskarżoną decyzją i chcesz jej zmiany zostanie potraktowane jako zażalenie i przekazane do rozpoznania. Wymogi formalne pisma procesowego przewidziane są natomiast w art. 119 kodeksu postępowania karnego.

 

 4. Profesjonalny podmiot

Stosowanie się do powyższych zasad pozwoli na bieżącą reakcję w sprawie, ale nie zastąpi adwokata lub radcy prawnego, który jest przygotowany do tego by Ci pomóc. Powyższe zasady warto stosować by zapobiegać problemom, które sam możesz wygenerować chociażby przez niedbałe prowadzenie otrzymywanej dokumentacji. Nie zmienia to faktu, że stosowanie się do tych reguł ułatwi pracę także Twojemu pełnomocnikowi, który nawet podczas pierwszej rozmowy będzie w stanie udzielić Ci istotnych informacji na podstawie przekazanej przez Ciebie dokumentacji.